آموزش بورس
خانه > مصاحبه > مصاحبه با حسن امیری ۵ – موضوع بررسی اوضاع آتی بورس

مصاحبه با حسن امیری ۵ – موضوع بررسی اوضاع آتی بورس

مصاحبه با حسن امیری ۵

مصاحبه با حسن امیری ۵

در گفت وگو با ایرنا

هنوز رشد گروه ها و صنایع بورسی کامل نشده است

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد هنوز گروه ها و صنایع مختلف بورسی رشد خود را کامل نکرده اند و روند صعودی بورس که از خردادماه پارسال آغاز شد در حال تکمیل و جایگزینی صنایع جدید در سبد سهام سرمایه گذاران است.

به گزارش ایرنا، پس از رکوردشکنی بورس و رسیدن به کانال ۱۴۰ هزار واحدی، شاخص روندی معکوس در پیش گرفت.

در هفته های اخیر، شاخص بورس نوسان های شدیدی را تجربه کرده است، به طوری که در برخی روزها شاهد افت بیش از ۲ هزار واحدی نیز بوده ایم.

در مواجهه با این وضعیت، کارشناسان نظرات مختلفی را مطرح می کنند، شماری از آنها معتقدند دوره صعود بورس به پایان رسیده است و بزودی وارد مرحله کاهش شاخص خواهیم شد.

به نظر گروهی دیگر، اکنون شاخص در مرحله استراحت به سر می برد و بزودی روند صعودی را از سر می گیرد.

گروه دیگری از کارشناسان نیز می گویند شاخص بورس اکنون در وضعیت خنثی به سر می برد و مسیر حرکت آینده آن (صعود یا افت) بر اساس تحولات و اخبار اقتصادی و سیاسی مشخص می شود.

**روند صعودی شاخص بورس هنوز کامل نشده است

یک کارشناس بازار سرمایه امروز درباره آخرین وضعیت بازار سرمایه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت:

روند صعودی بورس که از خرداد ماه سال گذشته آغاز شد، هنوز به پایان نرسیده است که البته باید توجه داشت که رشد اصلی تحقق یافته و در ماه های آینده میزان رشد از شدت کمتری برخوردار خواهد بود.

«حسن امیری» با بیان این که اکنون شاخص بورس در مرحله خنثی و اصلاح قرار داشته و به همین دلیل دارای نوسان زیادی است، اضافه کرد:

گذشت زمان، مسیر حرکت شاخص بورس را مشخص خواهد کرد،که آیا شاخص، مسیر رشد خود را ادامه داده و یا اینکه کاهش می یابد.

وی یادآور شد: اکنون شواهدی از ریزش شاخص بورس وجود ندارد و روند حرکت به تحولات و اخبار سیاسی و اقتصادی داخلی و بین المللی بستگی دارد.

 

** رشد بورس، منطقی و غیر حبابی است

این کارشناس بازار سرمایه درباره ادعای حبابی شدن شاخص بورس نیز گفت: گاهی از حرکت سریع و تند شاخص بورس به عنوان حباب نام می‌برند، اما اینگونه نیست؛ زمانی باید رشد شاخص را حبابی بدانیم که علت منطقی برای آن وجود نداشته باشد.

امیری اضافه کرد: رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در جهان از عوامل اصلی رشد بورس در ماه های گذشته بوده است، بنابراین مشاهده می‌کنیم که افزایش شاخص بورس دارای یک دلیل منطقی اقتصادی است.

وی ادامه داد: همچنین علت دیگر رشد شاخص بورس در ماه های اخیر، افزایش بهای ارز بود که رشد سودآوری شرکت ها را به دنبال داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون هیچ دلیل غیرمنطقی در رشد شاخص بورس وجود ندارد اضافه کرد: تا زمانی که رشد نرخ دلار و کامودیتی ها ادامه داشته باشد باید شاهد رشد شاخص بورس باشیم.

 

** احتمال چرخش بازار به سوی صنایع جدید

این کارشناس بازار سرمایه افزود: هنوز گروه ها و صنایع مختلف بورسی رشد خود را کامل نکرده اند و بنابراین باید شاهد جایگزینی صنایع جدید در سبد سهام سرمایه گذاران باشیم.

وی با بیان اینکه صنایع پیشتازی که در ماه‌های اخیر رشد شاخص را بر دوش کشیده اند همچنان جذابیت دارند، اضافه کرد:

گروه های خودرو، مواد غذایی و آنهایی که صادرات و فروش داخلی زیادی دارند در آینده با استقبال مواجه خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با یادآوری این که حباب در بورس زمانی شکل می‌گیرد که قیمت سهام به صورت غیر منطقی رشد پیدا کند، ادامه داد:

تاکنون شرکت های بزرگ مانند پالایشی ها، پتروشیمی ها، فلزی ها و غیره چندین بار اقدام به سود سازی کرده و احتمالاً در آینده نیز این روند را ادامه خواهند داد که به معنای تداوم جذابیت بازار سرمایه است.

امیری تصریح کرد: اکنون بازار بورس دارای ریسک زیادی نیست اما باید توجه داشت که در دوران گذار قرار داریم، بنابراین امکان دارد قیمت ها در صنایع و شرکت هایی که تاکنون رشد زیادی را تجربه نکرده‌اند افزایش یابد.

** چشم انداز مثبت شرکت ها در گزارش های ۶ ماهه

این کارشناس بازار سرمایه درباره احتمال رشد سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سهام گفت:

باید توجه داشت که سرمایه گذاری در بورس با بازار طلا، ارز و شبکه بانکی تفاوت دارد و معمولا افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند تلاش دارند در همین بازار به سرمایه‌گذاری خود ادامه دهد و بعید است که حجم زیادی از پول به بازارهای موازی منتقل شود.

امیری اضافه کرد: بیش از ۵۰۰ شرکت در بازار سرمایه حضور دارند که همه آنها رشد قیمت را تجربه نکرده اند و انتظار می رود که در آینده آنها نیز با افزایش قیمت مواجه شوند.

وی افزود هنوز بسیاری از شرکت‌ها سودآوری خود را در گزارش‌های مالی منعکس نکرده اند به همین دلیل در گزارش های ۶ ماهه که در مهر ماه منتشر می شود باید منتظر اعلام تعدیل های مثبت جدید باشیم.

 

اقتصام*۲۰۲۲*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*

تاریخ مصاحبه با حسن امیری ۵ : چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

 

لینک مصاحبه با حسن امیری ۵

حسن امیری

مدیر سایت آموزش بورس

مصاحبه با حسن امیری 5

سرمایه‌ گذار و سهامدار محترم بازار بورس و سهام، همه مطالب ما جهت آموزش سرمایه گذاری در بورس بوده و هیچ‌یک از مطالب سایت آموزش بورس به هیچ وجه، یک پیشنهاد جهت خرید و فروش سهام نیست  ………………………………………… www.Bourse-Education.ir

آموزش بورس با سایت آموزش بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان ویدئو
سرمایه گذاری در بورس و ۶ اصل ضروری آن
  • ابزار کمکی ...
  • پیگیری مداوم ...
  • تنها ریسک بورس چیست؟
  • در بازار بد باید ...
  • در بازار خوب باید ...
  • هدف اصلی و واقعی چیست؟
حسن امیری