آموزش بورس
خانه > مصاحبه > مصاحبه با حسن امیری (۴)

مصاحبه با حسن امیری (۴)

مصاحبه ایرنا با حسن امیری

مصاحبه با حسن امیری ۵ تیر ۱۳۹۷

حمایت دولت از بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای رشد بورس است.

 

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه رشد قیمت دلار، افزایش بهای نفت، حمایت دولت از بازار سرمایه و افزایش سودآوری شرکت ها از دلایل رشد بورس است، گفت: برنامه دولت برای هدایت نقدینگی به سوی بورس، فرصت خوبی را برای رشد بازار سرمایه ایجاد کرده است.

حمایت دولت از بازار سرمایه

به گزارش ایرنا، بازار سهام در هفته های اخیر، روزهای طلایی را پشت سر گذاشته و شاخص بورس با رکوردشکنی های پی در پی، به نقطه اوج در ۵۰ سال عمر فعالیت خود دست یافته است.

نماگر بازار سرمایه تاکنون با جهش، مسیر خود را طی کرده و مقاومت های پیش رو می شکند؛ بنابراین کارشناسان، بورس را به عنوان محلی جذاب برای سرمایه گذاری معرفی می کنند.

البته کارشناسان همزمان با معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بورس، توصیه های را برای تازه واردان مطرح می کنند تا با دقت اقدام به سرمایه گذاری و خرید کنند تا مبادا با زیان مواجه نشوند.

** چشم انداز مثبت حرکت بازار سرمایه

حسن امیری، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره رشد شاخص بورس و وضعیت بازار سرمایه، گفت: عامل اصلی رشد شاخص بورس، افزایش نرخ دلار بوده که باعث شده شرکت هایی که فروش داخلی و خارجی آنها به صورت ارزی است، از سود مناسبی برخوردار شوند.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین به تاثیر مثبت رشد قیمت نفت اشاره کرد و ادامه داد: قیمت نفت رو به بالاست که چشم انداز مثبتی را برای اقتصاد و بورس کشور ایجاد کرده است.

امیری اضافه کرد: شرکت های صادراتی باید بخشی از درآمد ارزی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه کنند، اما گفته می شود که مجوز لازم برای عرضه بخشی از درآمد های خود با نرخ ارز آزاد را نیز دریافت کرده اند که باعث می شود، سودآوری آنها افزایش یابد.

** تکرار روال سالانه رشد بورس

این کارشناس بازار سرمایه عامل دیگر رشد شاخص بورس را تکرار رویه سال های قبل دانست و گفت: طبق روال سال های گذشته، تا تیرماه که فصل برگزاری مجامع و تقسیم سود شرک هاست، شاهد رشد بازار بورس هستیم.

امیری خاطرنشان کرد: باتوجه اینکه گروه های پتروشیمی، معدنی و فلزی، سودهای خوبی را کسب و در مجامع تقسیم می کنند، استقبال از آنها افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه به تدریج بازار به مرحله اصلاح می رود تا گزارش های مالی شرکت ها تا پایان فصل تابستان منتشر شود، افزود: مرحله بعدی رشد بورس در مهرماه و پس از انتشار گزارش های مالی ۶ ماهه شرکت هاست.

 

** عبور پر قدرت شاخص از مقامت های پیش رو

این کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص بورس تاکنون مقاومت های مهمی مانند مرز ۱۰۰ هزار واحد را پشت سر گذاشته و از سر راه برداشته است و می تواند به سوی مقاومت های جدید مانند ۱۴۰ و ۱۵۰ هزار واحد نیز حرکت کند.

وی درباره ادعای حبابی بودن رشد شاخص بورس، گفت: شرکت ها توانسته اند متناسب با رشد نرخ دلار و سایر شرایط اقتصادی، سودهای خوبی را شناسایی کنند که موجب افزایش قیمت آنها شده است، بنابراین وضعیت فعلی بازار بورس را نمی توان حبابی دانست.

 

** حمایت دولت از بورس

این کارشناس بازار سرمایه درباره بازارهای رقیب مانند دلار، طلا، خودرو و مسکن نیز گفت: بازار بورس می تواند رقیب بازارهای موازی مانند دلار، طلا، خودرو و مسکن باشد.

امیری ادامه داد: بورس به دانش و تخصص نیاز دارد، بنابراین بسیاری از افراد به دلیل نداشتن تخصص بورسی، ترجیح می دهند به سراغ خرید دلار، خودرو و مسکن بروند.

وی یادآور شد: از برنامه های دولت، هدایت نقدینگی به سوی بورس با هدف مهار نقدینگی است که فرصت خوبی را برای بازار سرمایه ایجاد کرده است.

 

** تهدیدات پیش روی بورس

این کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز رشد بورس گفت: تهدیدی پیش روی بورس، تشدید احتمالی تحریم هاست که می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

امیری ادامه داد: در صورت همراهی اتحادیه اروپا و راه اندازی بانک مشترک با ایران، شاخص بورس، فارغ از تهدیدات خارجی به رشد خود ادامه خواهد داد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که افزایش نرخ دلار تداوم داشته باشد و حقوقی ها همچنان در بازار سهام، خریدار باشند، رشد شاخص بورس ادامه می یابد.

** توصیه به سهامداران

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران تازه وارد توصیه کرد، اگر اطلاع دقیقی از شرکت ها و بازار ندارند از خرید مستقیم سهام خودداری کنند.

امیری ادامه داد: آنها می توانند در صندوق های سرمایه گذاری بورسی که سبدگردانی دارند و نیز اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند.

وی اضافه کرد: افراد تازه کار باید از آموزش های لازم برخوردار شده و از مشاوره های تخصصی بهره مند شوند.

اقتصام**۲۰۲۲**۲۰۲۳

انتهای پیام /*  

لینک مصاحبه ایرنا با حسن امیری

حسن امیری

مدیر سایت آموزش بورس

حسن امیری 4

سرمایه‌ گذار و سهامدار محترم بازار بورس و سهام، همه مطالب ما جهت آموزش سرمایه گذاری در بورس بوده و هیچ‌یک از مطالب سایت آموزش بورس به هیچ وجه، یک پیشنهاد جهت خرید و فروش سهام نیست  ………………………………………… www.Bourse-Education.ir

آموزش بورس با سایت آموزش بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان ویدئو
سرمایه گذاری در بورس و ۶ اصل ضروری آن
  • ابزار کمکی ...
  • پیگیری مداوم ...
  • تنها ریسک بورس چیست؟
  • در بازار بد باید ...
  • در بازار خوب باید ...
  • هدف اصلی و واقعی چیست؟
حسن امیری