آموزش بورس
خانه > آموزش بورس > آموزش بورس – شپاس (۲)

آموزش بورس – شپاس (۲)

کاربرد محصولات شرکت نفت پاسارگاد

در ادامه آموزش بورس و معرفی شپاس، به کاربرد قیرهای تولیدی شپاس نگاهی خواهیم داشت. این مطلب اختصاص به بررسی خواص کاربردی انواع قیر شرکت نفت پاسارگاد دارد.

انواع قیر شرکت نفت پاسارگاد

چهار گروه اصلی قیر در پاسارگاد تولید میشوند که عبارتند از:

 1. قیرهای نفوذی
 2. قیرهای VG
 3. قیرهای عملکردی
 4. قیرهای محلول

آموزش بورس Bourse-education.ir

کاربرد انواع قیرهای تولیدی در شپاس

قیرهای نفوذی

کاربرد قیر نفوذی عمدتاً در راهسازی می باشد. برای مناطق با آب و هوای گرمتر، از قیر سفت تر (درجه نفوذ کمتر) استفاده میشود. برای مناطق با آب و هوای سردتر، از قیر های شل تر (درجه نفوذ بیشتر) استفاده می شود. شرکت نفت پاسارگاد ۶ کارخانه اصلی دارد. این کارخانه ها در ۶ پالایشگاه تهران، تبریز، اراک، شیراز، بندرعباس و آبادان قرار دارند. شپاس قادر به تولید کلیه گریدهای قیرهای راهسازی مطابق با استانداردهای بین المللی و ملی می باشد.

قیرهای VG

قیرهای VG دارای طبقه بندی بر اساس گرانرویند و با توجه به مقدار گرانروی مطلق و یا گرانروی کینماتیک رده بندی میشوند. قیر VG از فرآیند هوادهی قیر وکیوم باتوم در برج های تقطیر پالایشگاهی تولید می شود. قیرهای VG بر اساس گرانروی و درجه ویسکوزیته، در دسته ها و شاخه های مختلف هستند. این قیرها به انواع قیر VG 10 ، قیر VG 20 ، قیر VG 30 و قیر VG 40 تقسیم می شوند.

قیرهای عملکردی

درجه ی عملکردی قیر یا PG آخرین استاندارد روز دنیا می باشد. این روش، قیر را بر مبنای شرایط دمایی متناسب مناطق مختلف طبقه بندی می کند. در این روش یک محدوده ی دمایی به قیر اختصاص داده می شود. حال مصرف کننده با توجه به محل مورد نظر خود می تواند قیر مناسب را انتخاب کند.

امروزه برای قیرهای اصلاح شده پلیمری و قیرهای خالص مطابق استاندارد یک درجه عملکرد یا PG تعریف می شود. این درجه PG منطبق با شرایط دمایی و شرایط محیطی تعریف شده است. وسیع تر بودن محدوده یا دامنه PG یک ترکیب، به معنای خواص مطلوب تر و مقاومت بالاتر آن می باشد. شرکت نفت پاسارگاد با راه اندازی و نصب پیشرفته ترین دستگاههای SHARP قادر است قیر را به روش نوین عملکردی به مشتریان خود ارائه کند.

قیرهای محلول

قیرهای محلول، از حل کردن قیرهای خالص در حلال ها و یا روغنهای نفتی بدست می آیند. نوع و کیفیت قیرهای محلول به کیفیت قیرهای خالص اصلی، نوع و مقدار حلال بستگی دارد . هر اندازه مقدار حلالهای نفتی در قیر محلول زیادتر باشد، روانی آن بیشتر است.

دلایلی که در بعضی موارد از قیرهای محلول استفاده شود عبارتند از:

 1. عدم دسترسی به وسایل گرم­ کننده قیر
 2. تجزیه شدن قیر در حرارتهای بالا
 3. سرد شدن قیر در هنگام کار
 4. عدم امکان نفوذ آن در مواد معدنی متخلخل
 5. لزوم ایمنی کارگران
 6. احتمال آتش سوزی
 7. نیاز به صرف وقت

 قیرهای محلول در راهسازی بسیار مورد استفاده هستند.  قیرهای محلول برای اندودهای سطحی، نفوذی، آسفالت سطحی، آسفالت سرد کارخانه ای و یا مخلوط در محل مصرف می­شود. قیرهای کندگیر (MC) از حل کردن قیرهای خالص در نفت سفید تهیه می شود. قیرهای محلول بر اساس درجه گرانروی طبقه بندی می شوند.

آموزش بورس Bourse-education.ir

این مطلب از سایت آموزش بورس یک پیشنهاد خرید سهام یا پیشنهاد فروش سهام نیست ……. www.bourse-education.ir

آموزش بورس با سایت آموزش بورس

مطلب پیشنهادی

سرمایه گذاری در بازار بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس و ۴ قانون مهم آن

سرمایه گذاری در بازار بورس سرمایه گذاری در بازار بورس دارای قوانین مشخص و معینی …

دانلود رایگان ویدئو
سرمایه گذاری در بورس و ۶ اصل ضروری آن
 • ابزار کمکی ...
 • پیگیری مداوم ...
 • تنها ریسک بورس چیست؟
 • در بازار بد باید ...
 • در بازار خوب باید ...
 • هدف اصلی و واقعی چیست؟
حسن امیری