آموزش بورس
خانه > آموزش بورس > آموزش بورس – ۲ روش تولید فولاد

آموزش بورس – ۲ روش تولید فولاد

 صنعت فولاد

در بخش قبلی از آموزش بورس با صنعت فولاد اندکی آشنا شدیم و حال به ادامه مطلب می پردازیم. در این بخش با دو روش عمده تولید فولاد آشنا میشویم. همچنین در انتهای مطلب لیست شرکتهای فولادی بورس را معرفی می کنیم.

آموزش بورس

آموزش بورس

روشهای تولید فولاد

حدود ۹۸ درصد سنگ آهن با عیار مناسب یا کنسانتره آهن تولیدی دنیا به مصرف تولید فولاد می رسد. این محصول مستقیماً به صنایع فولادسازی ارسال می شود. سنگ آهن یا کنسانتره آهن، با استفاده از یک ماده احیا کننده، احیا شده و به آهن تبدیل می شود. پس از آن در فرآیند فولادسازی با افزودن کربن و سایر افزودنی های ضروری، آهن به فولاد تبدیل می شود.

روش کوره بلند

روش کوره بلند (Blast Furnace) در تولید آهن با استفاده از ماده احیا کننده کک است، که از زغال سنگ حاصل می شود. از کوره های اکسیژنی (BOF) جهت تولید فولاد از آهن استفاده می شود.

در کنار فرآیندهای اصلی (آهن سازی و فولادسازی)، فرآیندهای جانبی نیز وجود دارد. فرآیندهایی مثل کک سازی جهت تهیه ماده اولیه عملیات احیا و اگلومراسیون جهت آماده سازی سنگ معدن آهن. این فرآیندهادر واقع خوراک مورد نیاز فرآیندهای اصلی را فراهم می کنند.

این تکنولوژی مهمترین شیوه تولید فولاد خام در جهان به شمار می آید. حدود ۶۰ درصد فولاد خام دنیا با این روش تولید می شود. در این روش برای تبدیل چدن مذاب به فولاد از کوره های BOF استفاده می شود.

روش احیای مستقیم

در این روش گاز طبیعی (CH4) عامل احیای سنگ معدن آهن است. این روش در کشورهایی با منابع غنی گاز طبیعی مانند ایران مورد توجه است. سهم فولاد خام تولیدی از این روش در دنیا حدود ۷ درصد است. تکنولوژی احیای مسقیم به چند تکنولوژی عمده تقسیم می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

  • میدرکس (رایجترین روش)
  • HYLIII
  • HYLIV
  • بستر سیال

آموزش بورس

یک  نکته مهم در آموزش بورس امروز بدانیم. روشهای تولید متفاوت در شرکتهای فولادی، باعث تفاوت در هزینه تمام شده محصول میشود.

شرکتهای صنعت فولاد 

شرکتهای فولادی بورس و نماد هر یک عبارتند از:

فولاد مبارکه اصفهان … فولاد

فولاد خراسان … فخاس

فولاد خوزستان … فخوز

فولاد آلیاژی ایران … فولاژ

فولاد هرمزگان جنوب … هرمز

شرکت آهن و فولاد ارفع … ارفع

صنایع فولاد آلیاژی یزد … فولای

فولاد کاوه جنوب کیش … کاوه

ذوب آهن اصفهان … ذوب

آموزش بورس

سرمایه‌گذار و سهامدار محترم بازار بورس و سهام، این مطلب از سایت آموزش بورس یک پیشنهاد خرید سهام یا پیشنهاد فروش سهام نیست ………… www.bourse-education.ir

آموزش بورس با سایت آموزش بورس

مطلب پیشنهادی

آموزش بورس

مجمع سالیانه کفش ملی – وملی

مجمع سالیانه وملی  شرکت: سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی – کفش ملی نماد وملی  تعداد …

دانلود رایگان ویدئو
سرمایه گذاری در بورس و ۶ اصل ضروری آن
  • ابزار کمکی ...
  • پیگیری مداوم ...
  • تنها ریسک بورس چیست؟
  • در بازار بد باید ...
  • در بازار خوب باید ...
  • هدف اصلی و واقعی چیست؟
حسن امیری